HTML

Vadovics blogja

Sz.Sz.Sz. = Személyes Szellemi Szemetesládám

Ti mondtátok:

  • Vadovics: Azért neked szól, mert akkortájt merültél bele a hippimozgalmas anyagokba, és mikor olvastad az Üv... (2009.11.29. 22:20) #4 - Janis Joplin: Piece of my heart
  • Carmen: Azért arra kíváncsi lennék, hogy mégis milyen dalszöveg az, amiben csak úgy repkednek az orvosi ki... (2008.06.26. 15:34) Portishead

Licenc

Creative Commons Licenc

A komolyzenéről, nem általánosságban

2009.11.05. 16:22 :: Vadovics

Egyáltalán nem értem, miért érdeke a tanároknak, hogy megutáltassák a komolyzenét a gyerekekkel. Mert teszik, lelkesen és hatékonyan, általános iskolától érettségiig, és minden alkalmat megragadnak, hogy megerősítsék azt a mélyen gyökerező, elképesztő mennyiségű előítéletből felépített általános gyűlöletet, amivel az átlag diákok viseltetnek a komolyzene iránt. Az összes lehetséges eszközt bevetik, hogy elhitessék, a komolyzene igenis az unatkozó gazdagok méregdrága szórakozása, és hogy igenis, csak akkor veheted magad emberszámba, ha operába jársz ezekkel a sznob idiótákkal. És ezek után mi a fenéért csodálkoznak azon, hogy nem érdekel senkit?! Egyáltalán, miért kell komolyzenéhez (meg többnyire úgy általában a zenéhez) nem értő gyerkőcöket puccos koncertekre zavarni, egy csomó unott képű, méregdárga ruhában feszítő üzletember közé, akiket jobban érdekel, hogy a kikent lotyójukat tapizzák az székek/padok jótékony takarásában, mint maga a zene? Mert az operába, hangversenyekre járás tetszik, nem tetszik (inkább nem tetszik…) társadalmi esemény, annak minden öltözködésre, viselkedésre vonatkozó szabályával és a legkevésbé sem alkalmas arra, hogy valakiben itt kifejlődjön az értő zenehallgatás képessége. Szomorú vagy nem, hangversenyekre meg operába többnyire nem azok járnak, akiknek a helye lenne ott, hanem ezek a szörnyű nyárspolgárok. Pontosan az ilyen civilizált nemtörődömség ellen küzdöttek a zeneszerzők, akiket szakszerűen és formálisan magyaráznak nekünk az iskolában, ezen akadt ki Debussy, ezért írta meg Haydn az Üstdob szimfóniáját. A komolyzene is (bármily hihetetlen) ZENE, és mint ilyen, a lázadás egy formája, legalábbis ha jó, akkor az. Nem az udvarias, jólfésült zeneszerzők lettek klasszikusok, hanem az újítók. Mozart talán azért került tömegsírba, mert olyan társaságkedvelő volt? A fenét. Pontosan azért, ami miatt ma azt mondanánk rá, hogy underground, azaz egyszerűen nem volt érthető és befogadható nagy tömegek számára, és így aztán nem kereste magát halálra (bár ha most morbid akarnék lenni – és miért ne akarnék az lenni? -, pontosan ezt csinálta: halálra kereste magát). Ravel egy az egyben azt a kritikát kapta Bolerójára a kortárs közönségtől, amit ma a technóra és úgy általában a minimál elektronikus zenékre szoktak mondani (többnyire azok, akiknek egyébként halvány lila segédfogalmuk sincs a technóról, csak minden nem-szeretem típusú elektronikus zenét felcímkéznek ezzel a névvel), azaz, hogy unalmas, monoton, folyton csak ugyanazt a témát ismétli, meg egyáltalán, ezt nem is szabadna zenének nevezni.

A zene művészet, emberek. Nem fogod érteni, nem fogod szeretni, ha nem vagy nyitott és előítéletektől mentes. Nem szabad, és értelmetlen is a komolyzenére valami szörnyűségesen egyszerű homogén masszaként tekinteni, mert több száz év zenei termését egységesen felcímkézni, és azt mondani, hogy ez ilyen vagy olyan, és rásütni, hogy neked ez tetszeni fog vagy nem, anélkül, hogy ismernéd, tömören szólva baromság. Hallgassatok zenét, otthon, magatokban, használjátok az agyatokat (állítólag minden emberi létformának jár egy ilyen alanyi jogon), kerüljétek el nagy ívben az operák és hangversenyek közönségét, és akkor nem lehet nagy baj. Ha nem szeretitek az operát, nem baj. Ha nem szeretitek az avant-garde-ot, nem baj. Csak az Isten szerelmére, legalább ismerjétek meg a választási lehetőségeiteket, mielőtt birkamód elhiszitek, hogy a komolyzene csak olyan lehet, amilyennek a tanárok mesélik! Hallgassátok, értsétek, szeressétek a zenét. ÁMEN.

És ha már úgyis említettem a technót, tessenek megtekinteni alább Carl Craiget, a műfaj egyik jeles képviselőjét, amint éppen egy szimfonikus zenekarnak vezényel:

Szólj hozzá!

Címkék: zene anyázás helyett

A bejegyzés trackback címe:

https://vadovics.blog.hu/api/trackback/id/tr411502785

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása